Nippe alustavale rulluisutajale

Alanud kevadel kui on saabunud esimesed ilusad ja veidigi soojemad ilmad, on hoogsad rulluisutajad justkui esimesed kevadekuulutajad, mis kinnitavad, et jah tõepoolest kevad on kätte jõudnud. Auto aknast möödasõidul graatsilisi rulluisutajaid vaadates tekib kindlasti paljudel inimestel mõte ja soov, et oleks tore rulluisutamist  proovida või tuletab see nii mõnelegi rulluiskude omanikule, et on aeg kapis seisvatelt uiskudelt tolm maha pühkida. Mis peaks siis olema need soovitused ja nipid, mida peaks silmas pidama rulluisutamisega alustamisel või pärast pikemat pausi uisutamises?

Varustus turvaliseks sportimiseks

Rulluisutamise näol on tegemist spordialaga, mille puhul on alustamiseks vaja lihtsat, algtasemel varustust. Alustava rulluisutaja varustuse hulka peaks kuuluma rulluisud, kiiver (eluliselt tähtis) ja lisaks kaitsmed erinevate kehaosade katmiseks nagu põlved, küünarnukid, labakäed. Hea nipp: kui sa ei ole varem kordagi rulluiskudega sõitnud, siis ei ole kohustust varustus kohe esimesest poest koju osta. Varustust saab laenutada mõõduka tasu eest erinevatest firmadest või tasub küsida mõne sõbra käest laenuks. Varustuse laenamine annab hea võimaluse neile, kellel varasem kokkupuude täiesti puudub, rulluisutamist esimest korda ilma suuremaid kulutusi tegemata proovida. Kui esimene proovisõit annab kinnitust, et tegemist pole sobiva alaga, siis ei hakka kodus tolmu koguma ja jalgu jääma kasutust mitteleidev rulluisutamise varustus. Need kellel on rulluisud olemas kuid pole neid pikalt kasutanud peaksid kindlasti enne rajale naasmist laskma uiske kontrollida ja need ära hooldada.

Kukkumine kuulub asja juurde

Juhul kui rajam  tekib äkitselt  kukkumise oht või ootamatu vajadus pidurdamiseks, on kõige parem nipp mida kasutada suuremate vigastuste vältimiseks niiöelda teelt välja muruservale sõitmine, mis muudab kukkumise tunduvalt pehmemaks. Mida kogenum sõitja, seda suuremad kiirused ning suureneb ka kukkumiste ja vigastuste tekkimise oht. Ka kukkumisega tuleb osata toime tulla. Oluline on mitte hakata rulluisusõitu katma hakata ja naasta peagi rajale, et alustada uuesti. Kui peale kukkumist on tekkinud mõni vigastus, siis on mõistagi vaja võtta piisav aeg taastumiseks. Vigastusega kodus diivanis võib ajaviiteks vaadata telerist ülekantavaid rulluisuvõistlusi, proovida mõnda uut arvutimängu ja miks ka mitte vaadata üle kasiino eesti parimad mängud.

Algajale on abi koolitusest

Algajale sõitjale annab kukkumisega seonduvate ohtude ja teadmiste osas väga hea ülevaate rulluisutamise koolitus. Algajate koolitusel käsitletakse kõiki põhilisi aspekte, mida alustav sõitja peaks teadma. Koolitusel vaadatakse üle, mida peaks sisaldama varustus, kuidas hoida tasakaalu ja kehaasendit, erinevad sõidutehnikad, pidurdamine ja käitumine kukkumise või tasakaalu kaotuse korral. Kui sõitja on läbinud koolituse ja uiskudel läbi teinud erinevad harjutused, mis annavad esmased kogemused tasakaalu, sõidu ja pidurdamise korral, siis võib algaja rulluisutaja end rajale minnes kindlamalt tunda.

Mida panna tähele rulluisurajal liikudes

Rulluisutamine võib autoaknast tunduda väga lihtne ja graatsiline, kuid tegelikkuses on tegemist on tegemist kiire ja tugevat tasakaalu nõudva spordialaga. Seetõttu on ohutuse mõttes enne rajale minekut kohustuslik kanda kiivrit ja kaitsmeid. Suure isegi väiksema hoo pealt kukkumine võib põhjustada tõsiseid vigastusi. Alustaval sõitjal tuleks otsida sõitmiseks rada, mis on puhas, mõistliku maastikuga ja mitte liiga ülerahvastatud. Oluline on, et rajal ei oleks vedelemas kiviklibu, murdunud oksaraage ja sodi või muid esemeid, millest üle sõitmine võib põhjustada kukkumist. Samuti on oluline jälgida, et rajal ei oleks liiga järske languseid ja suuri tõuse, mis võivad algajale sõitjale osutuda liialt raskeks. Samuti on liialt ülerahvastatud rada algajale sõitjale tiheda liikluse tõttu suur katsumus.

Jäta vastus

Your email address will not be published. Required fields are marked *